Budget-blog: Hoe kan het wél? Smaakvol én betaalbaar eten & drinken op de groep
“We hebben er geen budget voor.” Een bekende uitspraak in de zorg als er fantastische ideeën voorbij komen, zoals een high tea of een zomerse barbecue. Toch hoeft een krap budget niet te betekenen dat een smaakvol idee van tafel moet. Eten en drinken is het kloppende hart van de dag op de woonkamer. Er is vaak meer mogelijk dan je denkt!
Kijk met een ‘smaakvolle’ frisse blik
Loop eens kritisch door de keuken en de voorraadkast. Waar geven we geld aan uit zonder dat bewoners er écht van genieten?
- Stille verspilling: Belanden er regelmatig dure verpakkingen voorgesneden groenten of ongeopende toetjes in de prullenbak?
- Gemak vs. Beleving: Kopen we dure, kant-en-klare tussendoortjes, terwijl we voor een fractie van de prijs sámen met bewoners een verse appeltaart kunnen bakken en dan meteen een leuke activiteit hebben met de bewoners?
- Merkproducten: Betalen we de hoofdprijs voor A-merken, terwijl sommige huismerken vaak net zo goed zijn?
Tip: Bespreek dit eens tijdens de overdracht of een kop koffie. Welke culinaire gewoontes kosten geld, maar leveren de bewoners eigenlijk weinig belevingswaarde op?
Buiten het keukenkastje: durf om hulp te vragen
Heb je juist een heel mooi idee waar wél geld of materiaal voor nodig is? Denk aan een poffertjespan, ijsmachine of een extra feestelijk kerstdiner.
- Lokale ondernemers: De supermarkt om de hoek, de groenteman of de warme bakker denken vaak graag mee of sponsoren ingrediënten voor een feestelijke activiteit.
- Fondsen: Lokale ‘Vrienden van’-stichtingen dragen maar wat graag bij aan initiatieven die welzijn en eten verbinden.
- Samenwerken: Vraag familie of vrijwilligers om spullen (zoals een gourmetstel) uit te lenen.
Maak van ‘geen geld’ een ‘hoe dan wél?’
In plaats van te denken dat luxe eten er financieel niet in zit, kun je je afvragen hoe het tóch betaalbaar kan.
- Koken als dagbesteding: Samen schillen en snijden snijdt aan twee kanten. Het is een enorm waardevolle activiteit én verse onbewerkte grondstoffen zijn vaak goedkoper.
- Creatieve restjesdag: Maak van overgebleven groenten een heerlijke verse soep of hartige taart. Duurzaam, goedkoop én super lekker.
Welke uitgave in de keuken wil jij vandaag kritisch bekijken? En welk smaakvol idee verdient volgens jou juist nú een investering?




